Uroczysty dzień 3 lipca 2016 z pewnością wielu zapadł w pamięci na dłużej. Niezwykłym jest, by w wyjątkowym roku 1050 rocznicy Chrztu Polski zbiegły się równie wyjątkowe jubileusze w jednej tylko miejscowości- w Dzikowcu.
450 lat wsi Dzikowiec, 200 rocznica budowy Kościoła, 135 lecie Straży Grobowej oraz 35 rocznica śmierci Sługi Bożego ks. S. Sudoła nie mogły przejść bez echa, a na pewno nie dawały spokoju inicjatorce obchodów , pani Teresie Opalińskiej. Pomysłowi przyklasnął pan Wójt, a potem cała Rada Gminy. W przedsięwzięcie zaangażowało się ponad dwustu mieszkańców nie tylko Dzikowca. W rezultacie byliśmy świadkami pięknej jubileuszowej uroczystości.
Z placu Samorządowego Centrum Kultury w Dzikowcu do miejscowego kościoła wyruszył barwny orszak prowadzony przez orkiestrę dętą z Kopci pod batutą pani Ewy Śliwińskiej, który poprowadził Straż Grobową, OSP z Dzikowca i z Nowego Dzikowca, poczty sztandarowe z Zespołów Szkół w Dzikowcu oraz z Wiązownicy, aktorów widowiska plenerowego w kostiumach scenicznych.
Obchody „Czterech jubileuszy” rozpoczęła uroczysta Msza św. w intencji wsi i jej mieszkańców. Eucharystii przewodniczył ks. infułat dr płk. Adolf Setlak ubrany w ornat Sługi Bożego ks. S..Sudoła. W koncelebrze nabożeństwa uczestniczyli: ks. proboszcz Piotr Kowal, ks. kanonik Józef Konefał, ks. dr Rafał Kułaga -Rektor Wyższego Seminarium Duchownego z Sandomierza, ks. kanonik Edward Ożóg, ks. kanonik Stefan Piórek- rodak z Nowego Dzikowca, ks. Czesław Oko – rodak z Dzikowca , brak Artur Skoczek- rodak z Nowego Dzikowca. Ksiądz infułat w homilii nawiązał do historii parafii, podkreślił bogactwo kulturowe miejscowości ale też szczególną potrzebę dbania o wartości rodzinne. Mówił, że 450 lat istnienia wsi to co najmniej kilka pokoleń mieszkańców, którzy tutaj pracowali, żyli, mieszkali, uczyli się i umierali. Przypomniał, że zawsze byli wierni kościołowi rzymsko – katolickiemu, dlatego nadal takie wartości jak: Bóg, Honor , Ojczyzna, Wiara i Rodzina są tutaj obecne i żywe. Podczas mszy świętej zostały złożone dary ofiarne : ornat, lekcjonarze, akolitki, które zostały ufundowane przez darczyńców. Oprawę muzyczną uroczystości sakralnej zapewniła miejscowa pani organistka, młodzieżowa schola z Dzikowca oraz orkiestra dęta z Kopci.
Po zakończonej mszy świętej Pan Krzysztof Klecha Wójt Gminy Dzikowiec wraz z Posłem na Sejm RP Panem Zbigniewem Chmielowcem oraz Marszałkiem Województwa Podkarpackiego Panem Władysławem Ortylem przejechali bryczką zaprzężoną w ustrojone konie na stadion sportowy w Dzikowcu. Należy tu zaznaczyć , że o ten punkt programu zadbał właściciel zaprzęgu, Pan Franciszek Starzec. Tuż za bryczką wyruszył korowód ze strażami, pocztami sztandarowymi, aktorami , do których dołączyli goście i mieszkańcy gminy Dzikowiec. Kolejnym punktem uroczystości było powitanie zaproszonych gości przez prowadzących uroczystość Panią Bogumiłę Kosiorowską- dyrektora Samorządowego Centrum Kultury oraz Pana Antoniego Hahna- kierownika piekarni Gminnej Spółdzielni „SCH” .
W uroczystości uczestniczyli :
Poseł na Sejm RP Zbigniew Chmielowiec wraz z małżonką , Wojewoda Podkarpacki Pani Ewa Leniart , Marszałek Województwa Podkarpackiego Pan Władysław Ortyl, Wicemarszałek Woj. Podkarpackiego Pan Bogdan Romaniku , Pani Ewa Draus radna Sejmiku Województwa Podkarpackiego, Starosta Powiatu Kolbuszowskiego Józef Kardyś, Burmistrz Kolbuszowej Pan Jan Zuba wraz z małżonką, Pan Marek Wiatr z małżonką, Honorowy Obywatel Gminy Dzikowiec Pan Jan Ozga z Tarnowskich Gór, ksiądz proboszcz parafii pw. Św. Mikołaja w Dzikowcu Piotr Kowal, księża sąsiednich parafii oraz księża wywodzący się parafii Dzikowiec Honorowa Straż Grobowa z Dzikowca, Ochotnicza Straż Pożarna z Dzikowca i Nowego Dzikowca, Jan Ozga z Tarnowskich Gór, Koła Gospodyń Wiejskich z terenu Gminy Dzikowiec, orkiestra dęta z Kopci. Nie mogło w tym dniu zabraknąć obecnych mieszkańców Dzikowca oraz tych, którzy się tu urodzili i wyjechali, a są związani rodzinnie i emocjonalnie z naszą wsią.
Dla podniesienia charakteru uroczystości Wojewoda Podkarpacki dr Ewa Leniart dokonała odznaczenia w imieniu Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Pana Andrzeja Dudy Złotym Krzyżem Zasługi Pana Krzysztofa Klechę Wójta Gminy Dzikowiec w asyście Posła na Sejm Zbigniewa Chmielowca oraz Pan Władysława Ortyla –Marszałka Województwa Podkarpackiego . Wójt otrzymał gromkie brawa po czym wszyscy wspólnie odśpiewaliśmy „Wszystkiego dobrego” . Dzieci i młodzież w strojach regionalnych wręczyła panu Wójtowi kosz biało-czerwonych róż .
Na okoliczność „Czterech jubileuszy” wykonano medale okolicznościowe, którymi wyróżnieni zostali zasłużeni dla Gminy Dzikowiec mieszkańcy oraz osoby wyjątkowo zaangażowane w działalność na rzecz lokalnej społeczności, za działalność gospodarczą, społeczną, kulturalną, sportową , w tym także za twórczość artystyczną.
Zaproszonym gościom medale okolicznościowe wręczył Pan Krzysztof Klecha – Wójt Gminy Dzikowiec oraz Pan Zbigniew Chmielowiec Poseł na Sejm RP
Mieszkańcy Dzikowca , Nowego Dzikowca , Mechowca, Osiej Góry, Płazówki, Lipnicy, Kopci, Wilczej Woli , Spii , dyrektorzy szkół przedszkoli, kierownicy jednostek organizacyjnych, radni oraz sołtysi zostali otrzymali medale z rąk : Posła na Sejm RP Zbigniewa Chmielowca, Marszałka Województwa Podkarpackiego Władysława Ortyla, Wicemarszałka Województwa Podkarpackiego Bogdana Romaniuka, Starosty Kolbuszowskiego Józefa Kardysia.
Medale z Dzikowca otrzymali:
1. Antosz Anastazja
2. Baran Ewelina
3. Białek Dorota
4. Bielenda Zdzisław
5. Bieleń Józef
6. Borowska Balbina
7. Borowski Antoni
8. Cudo Małgorzata
9. Dębiak Genowefa
10. Dul Franciszek
11. Durak Franciszek i Maria
12. Dziak Czesława
13. Dziełyńska Zofia
14. Fila Janina
15. Głowacka Bronisława
16. Hahn Antoni
17. Halat Helena
18. Hopek Franciszek i Maria
19. Jagodzińska Jolanta
20. Jagodzińska Stanisława
21. Jagodziński Julian
22. Jamróz Gabriel
23. Jamróz Stanisław
24. Kazimierak Andrzej
25. Kopeć Artur
26. Kopeć Damian
27. Kosiorowski Jan
28. Korzeniowski Tadeusz
29. Kosiorowska Helena
30. Lipa Maria
31. Maciąg Marek
32. Marek Anna
33. Mazur Józefa
34. Micek Czesław 35. Mokrzycka Aldona
36. Opalińska Teresa
37. Pacyna Krystyna
38. Paluszek Jan
39. Paluszek Józefa
40. Paluszek Łukasz
41. Płaza Krzysztof
42. Rak Edward i Zofia
43. Ryło Józef
44. Rymanowski Wiesław
45. Rząsa Barbara
46. Rząsa Józef
47. Rzeszut Stanisława
48. Rzeszutek Józef i Maria
49. Sasiela Adam i Anna
50. Siębor Anna
51. Sito Franciszek i Rozalia
52. Sito Edward
53. Smoleń Józefa
54. Specylak Zbigniew
55. Starzec Franciszek
56. Stępień Jan
57. Stykowski Stefan i Zofia
58. Sudoł Józefa
59. Sudoł Antoni
60. Szalony Adam
61. Wit Franciszek
62. Witkowski Zbigniew – Prezes OSP
63. Wojnar Jan
64. Zielińska Stanisława
65. Zuba Andrzej (Gdynia)
66. Zuba Jan
67. Zuba Stanisława
68. Żur Anna
Medale z Nowego Dzikowca otrzymali :
1) Cwajna Maria
2) Drapała Barbara
3) Drapała Zofia
4) Gaweł Stanisław
5) Hahn Maria i Stanisław
6) Jajko Anna
7) Klecha Krzysztof
8) Michałek Małgorzata
9) Mytych Zbigniew
10) Płaza Maria
11) Sito Stefan
12) Skoczek Halina i Andrzej
13) Streb Anna
14) Stykowski Franciszek
15) Szczęch Andrzej
16) Tęcza Józef
17) Wilk Andrzej
18) Zaborska Irena Medale z Osiej Góry otrzymali :
1) Koniarz Jan
2) Ptaś Andrzej
3) Tyburczy Adam
Medale z Mechowca otrzymali:
1) Blat Irena
2) Kosiorowska Honorata
3) Kosiorowska Teresa
4) Kosiorowski Jan
5) Paluch Stefania
6) Wiesława Serafin- Przewodnicząca KGW
7) Zięba Andrzej – Prezes OSP
Medale z Płazówki otrzymali :
1) Klecha Stefan
2) Kozak Franciszek
3) Kwaśnik Władysław
4) Tereszkiewicz Stanisław
5) Zuba Jan
Medale z Lipnicy otrzymali:
1) Leokadia Drapała – Przewodnicząca KGW
2) Mroczka Wojciech
3) Kosek Andrzej Prezes OSP
4) Ozga Eugeniusz
5) Rusin Bronisława
6) Rusin Elżbieta
7) Rusin Jan
8) Tulutki Franciszek
Medali z Kopci otrzymali:
1) Bąba Ryszard – Prezes OSP
2) Bieleń Józef
3) Ozga Kazimierz
4) Pasek Grażyna – Przewodnicząca KGW
5) Tęcza Piotr
6) Twardowska Bożena – Przewodnicząca Rady Parafialnej
7) Żarkowski Stanisław– trener KS Kopcie
8) Ewa Śliwińska Medali z Wilczej Woli otrzymali:
1) Porębski Marek
2) Puzio Emil – Prezes OSP
3) Wilczek Zbigniew
4) Woś Małgorzata – Przewodnicząca KGW
Medale ze Spii otrzymali:
1) Bieleń Eugeniusz
2) Kobylarz Władysława
3) Puzio Stefan
4) Serafin Zbigniew – Prezes OSP
Po części oficjalnej niespełna dwustuosobowa grupa aktorów- mieszkańców Dzikowca, Mechowca i Wilczej Woli zabrała publiczność w sentymentalną podróż w przeszłość, nawiązującą do jubileuszy. Widowisko plenerowe wyreżyserowane przez panią Teresę Opalińską spotkało się z bardzo emocjonalnym odbiorem. O jego kulisach i przesłaniu przeczytacie Państwo w artykule samej reżyserki.
W każdej kulturze świętowaniu towarzyszy ogólno pojęta radość i zabawa. Nie mogło więc zabraknąć koncertów w wykonaniu znanego zespołu muzyki Dance- Andre oraz wschodzącej gwiazdy tego gatunku , zespołu Ego. Wszyscy zostali zaproszeni do degustacji wojskowej grochówki oraz tradycyjnego bigosu. Można też było skorzystać z wielu innych kulinarnych ,,rozkoszy” oferowanych przez catering i przede wszystkim z jagodowych smakowitości Kół Gospodyń Wiejskich z Mechowca, Lipnicy, Kopci i Wilczej Woli. KGW z Dzikowca wszystkich poczęstowało rogalikami z jagodami. Swoje rękodzieło eksponował ŚDS ze Spi, a najmłodsi ( zresztą nie tylko, byli odważni dorośli na karuzeli i bangee) do dyspozycji mieli wesołe miasteczko. Wspólnie z Gośćmi i włodarzami biesiadowali aktorzy. Na tę okoliczność pani Paulina Bartuzel wykonała tort z okazjonalną dekoracją. Wieczór uwieńczony zabawą taneczną i pokazem sztucznych ogni upływał w radosnej atmosferze.
Zaszczyt patronatu honorowego uczynili : Marszałek Województwa Podkarpackiego pan Władysław Ortyl, Poseł na Sejm RP Pan Zbigniew Chmielowiec, Starosta Powiatu Kolbuszowskiego Pan Józef Kardyś.
Patronat medialny uroczystości objęli: TVP3 Rzeszów, Radio Leliwa, portal internetowy kolbuszowa24 .
Rejestru audiowizualnego dokonała firma MONKEY CINEMA z Tarnobrzega, Obsługi kulinarnej, akustycznej i technicznej firma Leśniewski Sound System, ochrony firma Cerber.
Projekt został sfinansowany przez Samorządowe Centrum Kultury w Dzikowcu z dotacji uzyskanej na ten cel z budżetu Gminy Dzikowiec.
Podzielone cierpienie w ogóle jest połową cierpienia, podzielona zaś radość jest radością podwójną mawiał Max Scheler . Abstrahując: podzielone emocje zyskują podwójna wartość. Zaangażowanym w jakikolwiek sposób osobom towarzyszyły : zwyczajna ludzka radość, satysfakcja tworzenia, ciężkiej pracy i dzielenia się. Dzięki temu byliśmy świadkami tak wzniosłej i pięknej uroczystości , i chwała im za to, że mogliśmy wspólnie- pokoleniami, bez uprzedzeń , z duszą na ramieniu, wzruszonym sercem i uśmiechem na twarzy przeżyć to jeszcze raz.
W JEDNOŚCI SIŁA
Będą tu mieszkać ludzie dobrzy prawi.
Będą tu zawsze Twe Imię sławić.
Taką obietnicę wypowiedział podczas występu w dniu 3 lipca 2016 roku główny bohater
sceny ,, Legenda o Dzikowcu” Gniewko, ocalony od dzików za sprawą Bożej Opatrzności. Takim cytatem opatrzyłam artykuł zatytułowany ,,Służyliśmy Bogu, ludziom i Ojczyźnie” ukazujący wielki wkład dzikowieckiej społeczności w przygotowanie uroczystości jubileuszowej z okazji 440- lecia Dzikowca. Jako reżyser i scenograf zaświadczam, że prorocze słowa królewskiego rycerza również w obecnym czasie nie straciły na aktualności. Nie przedstawilibyśmy dziejów rodzinnej wsi w formie widowiska historyczno- plenerowego ,,Cztery jubileusze”, gdyby nie anielskie dobro, które popłynęło z serc i rąk naszych mieszkańców.
Mając świadomość jak chwalebną sprawą dla Dzikowca jest to historyczne dzieło z wielkim zaangażowaniem dzikowieccy patrioci przystąpili do jego tworzenia. Miłość Ojczyzny, pamięć o swoich korzeniach, wierność wartościom chrześcijańskim zjednoczyły w zaszczytnym działaniu ludzi reprezentujących różne grupy społeczne i profesje. Spośród nich wywodzą się grający w widowisku artyści: aktorzy, śpiewacy, muzycy, tancerze. Jubileuszowy występ uświetniła Orkiestra Dęta z Kopci, kapela Dzikowianie oraz utalentowani mieszkańcy sąsiednich miejscowości. Znaczenie czterech jubileuszy podkreśliły piękne w swej wymowie utwory poetyckie naszych rodzimych twórców. Wiele osób to ważne dla lokalnej społeczności wydarzenie wsparło wytworami własnej pracy, podarowanymi materiałami, bezinteresownym działaniem. W naszej pamięci zapisali się zwłaszcza ci społecznicy, którzy w dniu 2 lipca w sobotnie popołudnie podjęli się szczególnie trudnych prac związanych z przygotowaniem i zabezpieczeniem scenografii. Nie stworzylibyśmy tak niezwykłego dzieła, gdyby nie wspólne działanie z Wójtem Gminy, Pracownikami Urzędu Gminy, ks. Proboszczem, Sołtysem Dzikowca, Radą Gminy, Dyrekcją i Pracownikami Samorządowego Centrum Kultury, Gminnej Biblioteki Publicznej, Zespołu Szkół, Przedstawicielami różnych organizacji, Właścicielami i Pracownikami firm. Z wyrazami szacunku wszystkim z serca dziękujemy i życzymy udanych przedsięwzięć na rzecz naszej wsi.
Podczas realizacji pierwszego widowiska ,,440 lat Dzikowca’’ chcieliśmy zapoznać mieszkańców z mało znanymi, przynoszącymi nam chlubę faktami historycznymi. Mam tu na myśli zwłaszcza legendarny przekaz o początkach naszej wsi, Walny Sejm Koronny w Lublinie oraz osadnictwo wg aktu lokacyjnego nadanego przez króla Polski, Zygmunta Augusta.
Jaka zatem obecnie przyświecała nam idea przedstawienia widowiska pt.,,Cztery jubileusze’’? Uświadamiając sobie jak wielkie bogactwo duchowych wartości niesie z sobą nasza historia, chcieliśmy złożyć hołd Panu Bogu za 1050 lat opieki nad polskim narodem i 450 lat nad naszą rodzinną wsią. Nasze zbożne dzieło jest także dziękczynieniem za gorliwą posługę Sługi Bożego ks. St. Sudoła oraz Jego orędownictwo w niebie.
,,Bóg, Honor, Ojczyzna” to motto życiowe wielu postaci mających poczesne miejsce w naszej historii. Nasi pradziadowie, cisi bohaterowie minionych czasów, w trudach życia czy też w chwilach radosnych działali i walczyli w imię najwyższych wartości. Dając nam przykład godnej religijno-patriotycznej postawy, niepisanym testamentem zobowiązali każde pokolenie dzikowian, by w tym duchu podążali i wychowywali potomnych. Mamy nadzieję, że nasze dzieła również są spełnianiem woli naszych przodków.
Najdostojniejszy widz naszego historycznego widowiska, wielki patriota, miłośnik narodu polskiego ks. Biskup Edward Frankowski w 2006 roku w geście podziękowań i życzeń zaintonował pieśń ,,Abyśmy byli jedno”. Także te słowa stały się proroczymi. W tych gorących dla Dzikowca dniach nastąpiła niesamowita integracja i mobilizacja dzikowieckiej społeczności. Dzięki poczuciu jedności, życzliwości i odpowiedzialności za podjęte dzieło pokonaliśmy napotykane trudności i przeciwności losu.
Nie zawiedli utalentowani artyści. Swą emocjonującą grą uszczęśliwiali, radowali i do łez wzruszali wymagającą widownię. Jesteśmy pod wielkim wrażeniem ich entuzjazmu, siły charakteru i odwagi. Większość z nich grała bez teatralnego doświadczenia. Mimo to, wspaniale spisali się na aktorskich pozycjach. Piękną postawę podczas obchodów jubileuszowych wykazało młode pokolenie Dzikowian. Obciążeni wieloma szkolnymi obowiązkami z właściwą sobie werwą przystąpili do kreowania historycznych postaci. Udział w widowisku świadczy o ich dojrzałości patriotycznej przejawiającej się w szacunku do tradycji, korzeni z których wyrastają. Niech ta żywa lekcja historii wzbudza w nich zbożne ideały i dumę z polskiej tożsamości. Ozdobą widowiska był także taneczny występ przedszkolaków. Lasowiaczek w ich wykonaniu spotkał się z wielkim aplauzem publiczności. Na słowa uznania zasłużyły rodziny aktorów, które wspierały bliskich i umożliwiały im uczestnictwo w próbach. Każdemu z osobna gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów na artystycznym polu.
Z wielką wdzięcznością dziękujemy tym, którzy przybyli na nasz występ. Tą obecnością potwierdzili wielką dojrzałość społeczną wyrażającą się szacunkiem do historii, do ludzi, którzy poświęcają się i działają w interesie wyższym, niż prywatny. Jesteśmy urzeczeni z serca płynącymi słowami podziwu dla efektu naszych działań. Głęboką refleksję wzbudzały relacje osób, które czuciem i wiarą zgłębiły treść i przesłanie płynące z plenerowej sceny. Ich przeżycia i przywoływane wspomnienia zwłaszcza sceną o posłudze Sługi Bożego ks. Stanisława Sudoła były świadectwem słusznie podjętego trudu.
Wszystkim, którzy wykazali godną postawę w służbie najwyższym wartościom dziękujemy za piękny wkład w dorobek kulturalny i historyczny naszej miejscowości. Niech spuścizna, którą pozostawiamy obecnym i przyszłym pokoleniom będzie powodem do dumy i przywiązania do naszej małej Ojczyzny-Dzikowca. Niech przesłanie pieśni „Abyśmy byli jedno”, które wydało piękne owoce podczas czterech jubileuszy na trwale zagości w naszych wzajemnych relacjach i przedsięwzięciach. Taką też wolę zostawił nam nasz założyciel, król Polski, Zygmunt August : „Przeto tym naszym testamentem, obojemu Państwu, Koronie Polskiej i Wielkiemu Księstwu Litewskiemu, dajemy, okazujemy, zostawiamy miłość, zgodę, jedność, którą przodkowie naszych nazwali po łacinie uniją i mocnymi spiski, spólną obywatelów obojga państwa przysięgą utwierdzonymi, na wieczność ukrzepili”.
Teresa Opalińska